Kwiat śliwy, mroczny cieńLian Hearn | Blossoms and Shadows | wyd. W.A.B. | 2013r.
Jego słowa zapadły mi w pamięć. „Jesteś mężczyzną w kobiecym ciele".

Tsuru to kobieta, która zapragnęła podążyć śladem ojca i zostać lekarzem. Kobieta, która wkracza w świat dorosłych niedługo przed wojną domową, mającą zmienić Japonię w nowoczesne państwo. Kobieta, która zapragnęła żyć w świecie mężczyzn - miejscu, w którym sama nigdy nie miała prawa być - bo kto by pomyślał, żeby kobieta leczyła chorych! I to właśnie Tsuru postanawia złamać wszelkie reguły i wszechobecną dominację mężczyzn. Tylko jeszcze nie wie, jak trudne to będzie...


Lian Hearn to jedna z moich ulubionych autorek. Jej wspaniałe Opowieści rodu Otori, na długo pozostały mi w pamięci i już nie raz powtarzałam sobie, że muszę je przeczytać jeszcze raz (i to w końcu zrobię!). Jak na razie pozostaje mi cieszyć się nowo wydaną książką, w której znowu pokazała na co ją stać. Japonia to dla mnie kraj... magiczny, a Lian potrafi go dokładnie w taki sposób przedstawić. Idealnie wplotła wątki historyczne, która ani trochę nie nudziły. Autorka płynnie przemieszczała nas z jednej sceny do drugiej, często przepełnionych smutkiem i odwagą wojowników, będących w każdej chwili gotowych do poświęcenia swojego życia za kraj.

Sami bohaterowie książki zostali wspaniale wykreowani. Polubiłam Tsuru. Nie były to dla niej, ani dla nikogo innego, łatwe czasy, ale ona postawiła sobie za cel zostania lekarzem. Gdyby jeszcze tego było mało, miała dylemat, czy wybrać pewny, szczęśliwy związek, czy podążyć za głosem serca ku swojemu ukochanemu. Jednak nie tylko Tsuru jest warta uwagi. W książce jest pełno interesujących postaci, a szczególnie tych historycznych. Co więcej autorka często pozostawiała całe rozdziały poświęcone tylko ważnym dla Japonii osobom lub wydarzeniom, co bardzo mi się podobało.

Jeżeli jeszcze nie znacie Lian Hearn - zmieńcie to! Kwiat śliwy, mroczny cień to wspaniała książka, która ma nie tylko w sobie wątki miłosne, ale przede wszystkim historyczne, które są wplecione w taki sposób w fabułę książki, że ani na chwilę nie nudzą. Polecam Wam ją wszystkim, bo jest tego zdecydowanie warta!

ocena: ●●●●

GILLIAN RUBINSTEIN (pseudonim Lian Hearn, ur. 27 sierpnia 1942) - angielska pisarka. Urodziła się w Anglii w roku 1942. Studiowała języki współczesne na Uniwersytecie w Oksfordzie. Wyemigrowała do Australii (Goolwa) w 1973, co przybliżyło ją do kraju, o którym marzyła od dzieciństwa, tj. Japonii.
  
 Najpopularniejszą ostatnimi czasy jej książką jest saga Opowieści rodu Otori. Dotychczas ukazały się wszystkie 5 z 5 planowanych ksiąg: Po słowiczej podłodze, "Na posłaniu z trawy", W blasku księżyca, Krzyk czapli oraz Sieć niebios.
Pseudonim pisarki wiąże się z jej dzieciństwem (Lian skrót od Gillian), a także z sagą Opowieści rodu Otori. Hearn nawiązuje do czapli (ang. heron), które są częstym tematem w tej serii.
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

6 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej pani ani jej twórczości, ale przedstawiona przez Ciebie książka brzmi bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. być może i książka jest ciekawa, ale raczej nie dla mnie - jakoś tematycznie mi nie podchodzi :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nigdy nie czytałam książki autorki, ale zapoznałam się wcześniej z jej biografią. Gdzieś czytałam recenzje innej powieści. Jestem zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciągnie mnie do tej książki, odkąd tylko ujrzałam ją w zapowiedziach. Twoja recenzja znowu mi o niej przypomniała. Narobiłaś mi ochoty!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna okładka. A sama fabuła wydaje się ciekawa, może uda mi się gdzieś wpaść na ten tytuł i wtedy zapewne się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń