Spalona żywcem

SouadSouad miała siedemnaście lat i była zakochana. W maleńkiej wiosce w Cisjordanii, gdzie mieszkała, kobiety są warte mniej niż zwierzęta domowe. Tam miłość przed ślubem to największa zbrodnia, dlatego szwagier dziewczyny oblał ją benzyną i podpalił. Jednak Souad przeżyła. Przeżyła by zerwać tabu milczenia wobec brutalnej praktyki zbrodni honorowej, i napisać książkę będącą wstrząsającą opowieścią o jej życiu, ale i rozpaczliwym wołaniem o pomoc wszystkim narażonym na śmierć kobietom, ofiarom opacznie rozumianego honoru.


Souad, to muzułmanka, mieszkająca kiedyś w małej wiosce w Cisjordanii. Swoje lata, jako dziecko przeżyła, będąc na usługach swojego ojca i matki. Nie miała prawa się z nikim bawić, czy głośno śmiać. Jej obowiązek, jako dziewczynki była ciężka praca w polach i domu. Souad opisuje swoje trudne życie i pokazuje, jak traktowane są w jej rejonach kobiety - służące, które do niczego nie mają prawa. 

Gdy Souad kończy siedemnaście lat, zakochuje się. Po kryjomu, tak aby nikt jej nie zauważył, podgląda swojego ukochanego i z każdym dniem pragnie go spotkać z bliska co raz bardziej. Dochodzi do spotkania, ale łańcuch wydarzeń, które potem się rozgrywają kończą całą ich znajomość. W jej świecie nie istnieje miłość bez ślubu. Jeżeli jakaś kobieta się zakocha i ktoś się o tym dowie, całe miasto od razu nią gardzi. Nawet rodzina odwraca się od niej, oskarżając ją o zniszczenie ich życia. 

Pewnego dnia zostaje dokonana zbrodnia honorowa, którą wszyscy tam uważają za normalną kolej rzeczy, gdy jakaś kobieta naruszy swoje prawo. Souad zostaje podpalona przez własnego szwagra i tylko cudem to przeżywa. Od tego czasu kobieta walczy o prawa kobiet i pisząc tą wstrząsającą książkę rozgłośnia ten problem. 

Książka wstrząsa, sprawia, że trudno uwierzyć w rzeczy, które się tam rozgrywają. Tak zwana zbrodnia honorowa, to brutalne zabójstwa, które nie mają prawa istnieć. Autorka z całych swoich sił stara się, aby zaczęto coś z tym robić; aby kobiety w tamtych rejonach mogły normalnie żyć, a nie podporządkowywać się woli jej ojca i brata, tylko dlatego, że urodziły się dziewczynkami. Jest to książka, którą powinien każdy przeczytać i bardzo ją Wam polecam.
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

14 komentarzy:

 1. Tak naprawdę większość książek tego typu wstrząsa. To są naprawdę trudne tematy, ale cieszę się, że są osoby, które je podejmują. Sytuacja w wielu krajach Islamu się zmienia na lepsze, ale w wielu nadal jest straszny rygor.

  Marzę o tym, by kiedyś kobiety z takiej np. Arabii Saudyjskiej miały więcej wolności. Wiadomo, to jest ich kultura, tak zostani wychowani, ale to wszystko może ewoluować i mam nadzieję, że tak się stanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tę smutną i wstrząsającą powieść...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba jednak nie koniecznie dla mnie..

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuję przeczytać tę książkę - nie wątpię, że i mną wstrząśnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie mam obecnie ochoty na podobną tematykę.. :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tą książkę stosunkowo dawno i na nastolatkę którą wtedy byłam wywarła ona piorunujące wrażenie i długo nie mogłam otrząsnąć się z szoku. Nie sięgam z reguły po takie książki, bo są one bardzo przykre i smutne. Jednak Spaloną Żywcem będę pamiętać bardzo długo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już od dawna mam zamiar ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widać,że wartościowa lektrua. Muszę sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 9. intrygujaca ksiazka. Trzeba przeczytac

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba spasuję. Nie mam siły jesienią i w zimę na takie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio czytam książki w podobnym klimacie, temat bardzo mną zawładną więc po tą pozycje na pewno sięgnę, szczególnie po przeczytaniu zamieszczonych przez Ciebie słów. W głowie mi się nie mieści, że coś takiego dzieje się w dzisiejszym świecie, od razu skacze mi ciśnienie i żądza sprawiedliwości, często dość zwierzęca jako wet za wet. Biedne nieuświadomione kobiety i mężczyźni ustanawiający jak najgorsze pseudo "Prawa", byle je tylko najbardziej upodlić... szkoda, że wszystkie na raz się nie sprzeciwią tej powiedzmy sobie szczerze Głupocie... rozpisałam się trochę;) Pozdrawiam gorąco, widzę, że zamieszczasz książki, które odpowiadają moim gustom, więc na pewno jeszcze nie raz tutaj wpadnę z małym komentem;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Można powiedzieć, że wręcz przerażające.. warto było.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. to na pewno nie jest lektura należąca do lekkich i przyjemnych, ale warta przeczytania, z podobnej tematyki, poruszających problemy kobiet z kultur muzułmańskich kultur polecam "Brik Lane" Monici Ali. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Słyszałam o tej książce. Postaram się po nią sięgnąć jak tylko znajdę wolną chwilę.


  /ps. zapraszam do mnie na konkurs:

  http://mish-mash-mission.blogspot.com/2012/10/konkurs-ksiazkowy-wygraj-tatuaz-z.html

  OdpowiedzUsuń