Filary ziemi


 

The Pillars of the Earth

[2010]
Gatunek: Dramat historyczny
Produkcja: Kanada, Niemcy
Reżyseria: Sergio Mimica-Gezzan
Scenariusz:  John Pielmeier
                                                                                                                                  
               Rok 1120 - u wybrzeży Normandii tonie "Biały Statek". Wśród wielu ofiar znajduje się jedyny legalny następca Henryka I. Rozpoczyna się okres spisków i przepychanek do tronu, a po śmierci Henryka I, okres anarchii. Na króla Anglii wybrany zostaje, mający poparcie Kościoła Stefan, zaś córka Henryka I, Matylda uchodzi do Francji wraz z synem. Stamtąd rozpoczyna próby odbicia tronu. Te historycznie wydarzenia są tłem dla pięknej, wielowątkowej powieści. Jej motywem przewodnim jest budowa monumentalnej katedry w Kingsbridge. Splatają się tu losy mistrza budowniczego Toma i jego rodziny, ambitnego opata Filipa, biskupa Waleriana Bigoda, rodziny Hamleigh, dążącej za wszelką cenę do uzyskania szlachectwa oraz rodziny Earla Shiring, oskarżonego o bunt przeciw królowi. Ponadto, tajemnicza Ellen oraz jej syn Jack są w jakiś sposób powiązani z katastrofą "białego statku". Cień nad wszystkim kładzie klątwa pokrzywdzonej kobiety. Widzimy obraz wczesnośredniowiecznej Anglii, ze wszystkimi jej zależnościami. Spór duchowieństwa ze stanem szlacheckim, wyzysk chłopstwa, zalążki handlu na wysoką skalę, a przede wszystkim rozgrywki o władzę i pieniądze, o chwałę i sławę.
                                                                                                                                  

Serial powstał na podstawie książki "Filary ziemi" (kliknij w tytuł, a przeniesie cię do recenzji książki), której autorem jest Ken Follett. Jej motywem przewodnim jest budowa katedry w Kingsbridge, ale przeplatają tu się losy wielu zróżnicowanych bohaterów. Jak przeor klasztoru św. Jana - Phillip; Ellen, kochanka Toma, który jest architektem, marzącym o wybudowaniu wspaniałej katedry; Jack, syn Ellen, który uwielbia rzeźbić i jest zakochany w Alienie, będącej córką hrabiego Bartholomew. Oprócz nich spotykamy także chciwego i okrutnego lorda Williama Hamleigha i równie okropnego biskupa Waleriana Bigoda.


Historia jest ukazana idealnie. O ile wcześniej zachwycałam się nad kunsztem Folletta, o tyle teraz jestem pod wrażeniem umiejętności aktorów i pomysłowości reżysera, który świetnie poradził sobie z zobrazowaniem dzieła Folletta. Do tego świetna muzyka i piękne obrazy dają wspaniały obraz tej historii.

"Filary ziemi", to serial, w którym rozgrywa się walka o władzę i przetrwanie. Ludzie spiskują przeciwko sobie i wciąż wyszukują się zdrad, którymi mogliby się wspiąć na coraz wyższy szczebel władzy. Są tu i brutalni mordercy, gwałciciele; i pomagający wszystkim dokoła ludzie. Mamy miłość i nienawiść. Zdradę i zemstę. Walkę o władzę i walkę o przetrwanie. Jest to wielowątkowa powieść ukazana na ekranie w na prawdę dobry sposób. 
Polecam Wam, abyście się zapoznali, jak i z serialem, tak i z książką, bo naprawdę są tego warte!
                                                                                                                                       
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

6 komentarzy:

 1. Jej, jej, jej! :D O książce słyszałam, ale ze serial? Kocham seriale <3 Ale książkę najpierw przeczytam, a co :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądam teraz tyle seriali, że mam do nadrobienia kolejne tyle ;)
  "Filary ziemi" zostawię sobie na dłuższą przerwę w nauce, bądź dopiero na wakacje.
  Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią obejrzę jak tylko znajdę trochę wolnego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam słabość do filmów historycznych. O "Filarach ziemi" słyszę po raz pierwszy, jednak z chęcią je obejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie czytałam książki, a seriale rzadko oglądam tak więc chyba nie skusze się na ten tym bardziej że nie jestem fanką książek historycznych :)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałam Cię do Liebster Blog. Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://vanilla-review.blogspot.com/2012/11/liebster-blog.html :)

  OdpowiedzUsuń