Arabska córka
Tanya Valko

Prószyński i S-ka kwiecień 2011 384str
Arabska żona|ARABSKA CÓRKA|Arabska krew|Arabska księżniczka

           
Czytając Arabską żonę nie miałam w planie pobiec od razu do księgarni i zaopatrzyć się w następną część. Zupełny przypadek sprawił, że gdy tylko ujrzałam na wystawie kontynuację powieści miałam nieodpartą pokusę, żeby ją kupić i nie mogłam się powstrzymać.
          
Tym razem śledzimy losy córki Doroty, Marysi (Miriam), która w wieku siedmiu lat wraz ze swoją sześciomiesięczną siostrą, zostały oddzielone od matki. Ukochany mąż i ojciec, który do perfekcji wyćwiczył sztukę owijania sobie ludzi wokół palca, pod przykrywką dobrego i miłego człowieka, zamienia się w brutalnego i niebezpiecznego mężczyznę, któremu znudziła się własna rodzina i postanawia ją zniszczyć. Sprzedaje swoją żonę na jakiejś odległej wsi, gdzie kobieta cierpi w upokorzeniu i tęsknocie za dziećmi, wciąż mając nadzieję, że Ahmed jeszcze wróci i ją uratuję. On jednak tylko upozorowuje śmierć żony, aby nikt nie wszczął poszukiwań.

Po utracie matki, dziewczynki powoli zaczynają przyzwyczajać się do życia z babcią, która zabiera je do Ghany, gdzie mieszka jej córka Chadzidża. Gdy po siedmiu latach Dorocie udaje się uciec z piekła i postanawia przygarnąć córki i rozpocząć nowe życie, udaje jej się przygarnąć jedynie Darię, co powoduje zawiść u Miriam. Dziewczyna, zamienia się w nastolatkę, która szczęśliwie wiedzie życie z ukochaną babcią. Poznaje mężczyznę, w którym się wzajemnie zakochuje, a dzięki inteligencji ma szansę na osiągnięcie sukcesu. Jednak nie wszystko wygląda tak łatwo. Jej wybranek pochodzi z rodziny Bin Ladenów, przez co jest często atakowany i żyje w ciągłym strachu o bezpieczeństwo swoje i ukochanej żony. 
          
Miriam w swoim trudnym życiu jeszcze wiele straci. Będzie żyła w strachu i smutku, z cennymi chwilami szczęścia u boku męża. Jedyną szansą wydaje się być teraz tylko odnalezienie matki. Czy jej się to uda? Jakie losy czekają porzuconą córkę?
          
Czytając Arabską córkę stwierdziłam, że autorka wniosła do książek za dużo cierpienia i śmierci. Albo raczej, jakby połączyła wiele historii w jedną całość i powieść stała się trochę nienaturalna, niemożliwa.  Tak samo było w poprzedniej części. Denerwowały mnie także pewne niedociągnięcia w książce, ale to jednak nie przeszkadzało mi w czytaniu. 
           
Arabska córka, to książka dla każdego. Oprócz miłego spędzenia czasu na poznawaniu świata bohaterów, możemy także dowiedzieć się o życiu w tamtych rejonach, oraz o interesujących tradycjach i kulturze.
         
Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, następnie długoletnią asystentką ambasadorów RP. Obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara – ocean ciszy. Jej zainteresowanie zdrowym stylem życia zaowocowało książkami: Dość odchudzania – czas na dietę i Nowoczesna książka kucharska.
     


Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

16 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze żadnej części, ale na pewno to zrobię. Myślę, że mi się spodoba:).

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej części do tej pory, ale mam wielką ochotę na nie i na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam w planach i jak tylko ją dorwę, przeczytam z pewnością:). Tematyka jaką lubię.
  pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęcająca recenzja! Z chęcią przeczytam! Dopisuje do listy! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Co jakiś czas mi się przypomina o tej książce, chyba czas się za nią wreszcie wziąć :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie małe literki, co trochę utrudnia czytanie. Ale nic, może mam jedynie kiepski wzrok ;-D
  Książka zapowiada się ciekawie - warto i takie przeczytać, aby dowiedzieć sie coś o życiu arabów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawi mnie ta historia, aczkolwiek odrzuca mnie to nagromadzenie cierpienia i śmierci. Jeszcze się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie opowieści, więc pewnie się skuszę i na tę :)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś czytałam coś podobnego Waris Dirie. Myślę, że ta książka również przypadnie mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z chęcią przeczytam. Wspomniałaś, że można dowiedzieć się czegoś o tamtejszej kulturze, co mnie bardzo cieszy. Nie lubię, kiedy autorzy skupiają się głównie na wydarzeniach.

  Pozdrawiam,
  Darcy.

  OdpowiedzUsuń
 11. O książce słyszałam naprawdę wiele, ale jakoś dalej nie mogę się do niej przekonać. Do niej i do części pierwszej. Szczerze powiedziawszy, historie miłości polsko-arabskiej w zupełności mi się przejadły - tym bardziej że ostatnio jest ich jakiś nawał... No ale może kiedyś. ;)
  Pozdrawiam serdecznie,
  Ew.

  OdpowiedzUsuń
 12. No nie wiem... Z jednej strony nie mam żadnego argumentu na to, że nie dla mnie, a z drugiej strony nie mam argumentu, który stoi "za"...

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tych dwóch książkach i mam w planach ich przeczytanie, tylko jeszcze nie wiem kiedy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Z chęcią przeczytam "Arabską córkę", ale najpierw sięgnę po poprzednią część ;) Mam nadzieję, że oba dzieła przypadną mi do gustu ;]

  OdpowiedzUsuń
 15. Chce ją przeczytać, jak tylko ją kupię, dostanę od razu przeczytam ;)

  Zostałaś nominowana przeze mnie do nagrody One Lovely Blog Award ;) http://niebianskie-pioro.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html#comments

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka. Wspaniały wynalazek, prawda? Jakie wzbudza w Tobie uczucia? Zapraszam na secret-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń