Wybrańcy

Kristin Cashore

W Estillu, podobnie jak w pozostałych królestwach, prawo wymuszało przekazywanie Obdarzeńców pod opiekę władcy. Dziecko, którego oczy przybrały dwa różne kolory – kilka tygodni, miesięcy, a najpóźniej kilka lat po narodzinach – wysyłano na dwór, gdzie wychowywały je opiekunki. Jeśli Dar okazywał się użyteczny, król przyjmował dziecko na służbę. Jeśli nie, odsyłano je do domu.

Katsa od dzieciństwa ujawnia niezwykłe zdolności budzące w innych niechęć i lęk. Na dodatek despotyczny władca bez skrupułów wykorzystuje jej Dar do swoich celów.
Czy dziewczyna znajdzie sposób, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem i wypowiedzieć posłuszeństwo królowi? W jej świecie trudno o godnych zaufania sprzymierzeńców... Czy pozostanie w swej walce osamotniona?
Jedno jest pewne: musi się zmierzyć ze śmiertelnie niebezpiecznym przeciwnikiem...

OCENA: 5/6


SIEDEM KRÓLESTW:
|WYBRAŃCY||ISKRA|


Czytając "Wybrańców" wchodzimy w świat, w krainę, którą rządzi siedem królestw. W każdym z nich włada potężny, nieprzewidywalny i często okrutny władca. Każdy z nich pragnie być najbogatszy, mieć najwięcej poddanych i największe pola ziemi. Aby to zdobyć jeden z nich - Randa - król Middlany wykorzystuje Obdarzonych. Osoby o różnokolorowych oczach, które mają Dar. Jedni z nich są przydatni: posiadają Dar walki, czytają w myślach, są szybcy niczym dzikie koty, a inni nie, którzy mogą się jedynie poszczycić umiejętnością pływania, czy połykania kamieni.
      
Na dworze królewskim, gdzie włada Randa, spotykamy osiemnastoletnią dziewczynę o imieniu Katsa. Ma Dar, który bezwstydnie wykorzystuje jej władca. Dar zabijania, który często jej ciąży, bo jest zmuszony wykonywać rzeczy, na które nie ma ochoty. Katsa, jak każdy z Obdarzonych posiada dwukolorowe oczy. W jej przypadku jedno jest niebieskie, a drugie zielone. Będąc kilkulatką przez przypadek zabiła swojego kuzyna. Jednym skinieniem ręki potrafiła pozbawić kogoś życia zanim ten się obejrzał.
       
Katsa ma dość bycia sługą do zabijania. Nienawidzi tego i zdaje sobie sprawę, że ludzie drżą na samą myśl o niej. Nikt nie potrafi spojrzeć jej w twarz i jedynie jej bliscy przyjaciele są dla niej podporą. 
      
Na początku spotykamy się z główną bohaterką, która wykonuje tajną misję - musi uratować z lochów innego królestwa jednego z więźniów. Zadanie to nie jest zlecone przez Randę, lecz przez Radę, którą sama stworzyła. 
      
Bohaterka zmierzy się z wieloma przeciwnościami. Spotka Po, którego zachowanie często wyda się jej dziwne, ale jest jedynym godnym jej przeciwnikiem. Będzie musiała walczyć o swoje życie i życie ludzi, którzy będą pod jej ochroną, a także musi uchronić się przed wściekłym Randą, któremu nie spodoba się decyzja Katsy, która nie chce być już katem na posyłki. Czy uda się jej ocalić życie najbliższych przed jednym z okrutnych władców? Czy w końcu zdecyduje się, na któregoś z wybranków - Po, Raffin, Giddon - czy nadal będzie, jako chłopczyca, przekonywała wszystkich, że nie ma zamiaru wychodzić za mąż? Czy w końcu uda się jej okiełznać swój Dar, aby wykorzystywać go tylko w dobrym celu? Wszystkiego się dowiecie, czytając "Wybrańców"!
       
Kristin Cashore wprowadza nas w piękną, lecz okrutną krainę. Bogate w opisy krajobrazy i wydarzenia pozwalają czytelnikowi poznać i wyobrazić sobie, gdzie odbywa się akcja książki. Jest to niewątpliwie godna polecenia pozycja. Czyta się ją płynnie, wręcz nie można się od niej oderwać. Czasami brakowało mi dłuższych opisów w najważniejszych momentach, które dopiero co się zaczęły, a już się kończyły, ale przy reszcie opisanych krajobrazów, przymknęłam na to oko.
        
Polecam tą książkę wszystkim. Nie spodziewałam się po "Wybrańcach" za wiele, ale Kristin Cashore przyjemnie mnie zaskoczyła swoim bestsellerem. 


Kristin Cashore przyszła na świat na wsi w północno-wschodniej Pensylwanii, jako druga z czerech córek. Ukończyła studia licencjackie w Williams College i magisterskie w Centrum Studiów Literatury Dziecięcej w Simmon's College. Pracowała jako opiekunka psów, pakowaczka w fabryce słodyczy, asystentka redakcji, asystentka w kancelarii prawnej i niezależna autorka. Mieszkała w wielu różnych miejscach (m.in. w Sydney, Nowym Jorku, Londynie, Austin i Jacksonville na Florydzie), obecnie zaś osiedliła się w Bostonie. Jej pierwsza książka, Wybrańcy, zdobyła nagrodę ALA - Najlepsza Książka Młodzieżowa. Iskra to jej druga powieść.

Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

6 komentarzy:

 1. Po recenzji czuję się przekonana i zachęcona. Czemu nie:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Recenzja przekonująca i bardzo pozytywna. Jak będę miała możliwość, przeczytam :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Całkiem interesująca lektura się szykuje:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja bardzo ciekawa, aż ma się ochotę przeczytać "Wybrańców":)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie takiej książki mi trzeba. Bardzo chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawa przygoda fantasy, a takie lubię najbardziej! Jeśli mi się trafi, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń