Po słowiczej podłodze
Autor: Lian Hearn
Data wydania: 2003
Ilość stron: 368
Gatunek: Literatura piękna|fantasy

Opowieści rodu Otori
|PO SŁOWICZEJ PODŁODZE || Na posłaniu z trawy || W blasku księżyca || Krzyk czapli || Sieć niebios|

      
Pierwsza część sagi "Opowieści rodu Otori" mile mnie zaskoczyła. Spodziewałam się raczej czegoś mniej wciągającego i spokojnego. Jednak autorka zauroczyła mnie swoim sposobem pisania, sprawiając, że czytelnik wchodzi między bohaterów, przeżywając wszystko z nimi.     

Akcja rozgrywa się w wymyślonej przez autorkę krainie, która przypomina Japonię, co sprawiło, że książka jeszcze bardziej zyskała na mojej opinii. Przyroda, obyczaje, przeżycia... wszystko to opisane zostało z taką gracją i sprawnością, że na długie godziny zamykałam się w pokoju, wchodząc w krainę Kaede i Takeo. 
        
Wszystko zaczyna się w Mino, gdzie młody Tomasu (później Takeo), jako jedyny uciekając przed Iidą Sadamu, zostaje uratowany przez pana Otori. Chłopiec zostaje adoptowany i uczy się sztuki zabijania, która kiedyś, jako jeden z Ukrytych, nie miała być jego celem. Jednocześnie z wydarzeniami Takeo, Lian Hearn opisuje przygody Kaede, córki wojownika. Na pozór nie mające ze sobą nic wspólnego historie, splatają się ze sobą, tworząc jedną, ścisłą całość.
         
Przygody bohaterów na zawsze pozostawiły ślad w mojej głowie. Jeszcze nieraz sięgnę po książkę, by od nowa poznawać i oglądać przemianę bohaterów, którzy musieli stać się odważni i pewni siebie. 
        
Podsumowując. Książka jest godna polecenia i mam nadzieję, że czytanie jej sprawi wam tyle samo przyjemności, co mnie.GILLIAN RUBINSTEIN (pseudonim Lian Hearn, ur. 27 sierpnia 1942) - angielska pisarka. Urodziła się w Anglii w roku 1942. Studiowała języki współczesne na Uniwersytecie w Oksfordzie. Wyemigrowała do Australii (Goolwa) w 1973, co przybliżyło ją do kraju, o którym marzyła od dzieciństwa, tj. Japonii.
      
Jako pisarka zadebiutowała książką pt. "Space Demons" (1987 r.). Uchodzi za pisarkę powieści z pogranicza science fiction i fantasy. Do popularniejszych powieści można zaliczyć również: "At Ardilla", "Foxspell" oraz "Galax-Arena".      
      
Najpopularniejszą ostatnimi czasy jej książką jest saga Opowieści rodu Otori. Dotychczas ukazały się wszystkie 5 z 5 planowanych ksiąg: Po słowiczej podłodze, "Na posłaniu z trawy", W blasku księżyca, Krzyk czapli oraz Sieć niebios.
Pseudonim pisarki wiąże się z jej dzieciństwem (Lian skrót od Gillian), a także z sagą Opowieści rodu Otori. Hearn nawiązuje do czapli (ang. heron), które są częstym tematem w tej serii.
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

5 komentarzy:

 1. Recenzja brzmi kusząco, więc zapisuję na listę:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobała mi się, ale bez wielkich rewelacji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba nie dla mnie do końca, ale może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię klimat Kraju Kwitnącej Wiśni, więc książkę przeczytam w najbliższym czasie. :)
  Jeśli mogę mieć do Ciebie prośbę, to powiększ trochę czcionkę recenzji- moja krótkowzroczność dała mi podwójnie o sobie znać! ;p
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. @Rapsodia - W następnych notkach już będą większe. Mam nadzieje, że będzie dobrze czytać ;d;)

  OdpowiedzUsuń