Postcrossing

źródło

POSTCROSSING to coś, co ostatnio pochłania mnie bez reszty. Jest to serwis społecznościowy, który łączy wszystkich kolekcjonerów pocztówek oraz miłośników podróżowania. Oczywiście to drugie nie jest koniecznie, ale już sama ciekawość świata, którego wszystkie zakątki nie jesteśmy w stanie zobaczyć, może być "pretekstem", aby rozpocząć zabawę z postcrossingiem. 

Ideą tego projektu jest wysyłanie pocztówek w różne zakątki świata oraz oczywiście ich otrzymywanie od ludzi mieszkających wiele kilometrów od nas - w miejscach, o których możliwe, że nawet nigdy nie słyszeliśmy. Najlepsze w tym jest to, że do końca nie wiemy od kogo dostaniemy pocztówkę i skąd. Niecierpliwe oczekiwanie i ciągłe zaglądanie do skrzynki pocztowej to nieodłączne czynności podczas tej zabawy. Później już czeka nas tylko efekt zaskoczenia, gdy dowiadujemy się skąd pochodzi dana kartka oraz kilka miłych słów od adresata.


Jak to działa? 
źródło
Na początku oczywiście musimy założyć konto na postcrossing.com i wpisać adres, na który chcielibyśmy otrzymywać pocztówki. Następnie warto wpisać kilka słów o sobie i o kartkach, jakie chcielibyśmy dostawać, na swoim profilu. To jest naprawdę duże ułatwienie dla osób, które Was wylosują.

Gdy już to zrobicie, czas wylosować naszą pierwszą osobę! Aby to zrobić należy wejść na stronę "send a postcard" i wysłać na podany adres pocztówkę. BARDZO WAŻNE jest to, aby na danej kartce umieścić jej numer ID, który dostajemy wraz z adresem danej osoby. Jest on potrzebny, ponieważ po tym, jak otrzymamy pocztówkę musimy ją zarejestrować na stronie "register a postcard" - tylko w ten sposób adresat może dowiedzieć się, czy jego kartka doszła do odbiorcy.

Na początku może być w drodze maksymalnie 5 Twoich pocztówek. Dopiero z czasem, wraz z ilością wysłanych kartek, ta liczba się zwiększa.

Co napisać?
To pytanie, które na początku każdy sobie zadaje, a nie jest ono takie trudne, jakby się mogło wydawać. Możemy pisać o wszystkim! Nie warto zostawiać pocztówki pustej (chyba, że wylosowana osoba wyraźnie zaznaczy w swoim profilu, że wolałaby je dostawać niezapisane!), tylko postarać się napisać kilka słów od siebie. Może coś o sobie, swoim hobby, mieście, budynku/miejscu znajdującym się na kartce, a może o pogodzie, czy o tym co właśnie robisz. Pomysłów jest wiele i uwierzcie mi, że z każdego nawet krótkiego zdania, dana osoba się ucieszy. Może będą Was łączyć zainteresowania, o czym odpisze Ci w krótkiej wiadomości podczas rejestrowania kartki?

Znajomość języków
Tutaj jest bardzo ważne, żeby znać angielski w stopniu komunikatywnym. Cały projekt jest oparty na tym języku i nie ma możliwości go pominąć. Oczywiście, możesz zwrócić uwagę na profilu, jakim językiem dana osoba się posługuje i w nim napisać, jednak i tak głównym językiem będzie angielski.

Jest to także możliwość polepszenia naszego angielskiego i nauczenia się wielu nieznanych dotąd zwrotów!

Jeżeli chodzi o inne języki: warto napisać na profilu o tym, że chcielibyście, aby dana osoba napisała kilka słów w swoim języku - dla mnie jest to świetny sposób na poznanie kilku zwrotów także w innych językach, ale to oczywiście wszystko zależy od Was.

Strony, na które warto zajrzeć:
forum.postcrossing.com
cennik Poczty Polskiej

I jak? Zainteresowani?
 A może już macie konto na tej stronie? :)
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

23 komentarze:

 1. Mam konto i uwielbiam, chociaż ostatnio jakoś nie miałam na to czasu przez rok szkolny, więc teraz muszę nadrobić. : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja założyłam gdzieś pod koniec roku szkolnego, więc miałam na to czas. Pewnie od września moja aktywność na postcrossing.com się zmniejszy, ale na pewno nie przestanę wysyłać pocztówek ;d

   Usuń
 2. Kiedyś miałam fioła na tym punkcie, ale przeszło mi. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To teraz ja mam tego fioła na punkcie postrcrossing, ale mam nadzieję, że mi nie przejdzie ;d

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Koniecznie pomyśl - to świetna zabawa :)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tam konto, jedną z moich pasji jest podróżowanie, więc ta strona jest świetnym sposobem na poznanie nowych, ciekawych miejsc i otrzymanie kolejnych pocztówek do mojej ogromnej kolekcji;)

   Usuń
  2. Zazdroszczę tej ogromnej kolekcji, sama na razie uzbierałam tylko kilka :)

   Usuń
 5. Mam konto, ale dawno nie wysyłałam nic... Chyba do tego wrócę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro już masz, to nie ma co rezygnować ;d

   Usuń
 6. Jakiś czas temu wysyłałam sporo pocztówek w ramach postcrossingu, jednak ostatnio tego zaniechałam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio na tę stronę trafiłem i byłem jej naprawdę ciekaw. Twój post bardzo się przydał i dzięki tobie sam zaraz założę konto i zacznę zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy :)
   Postcrossing to świetna zabawa!

   Usuń
 8. Ja w tamtym roku wysyłałam pocztówki i mam jakieś kilkadziesiąt :D Jakoś teraz już nie mam czasu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Za kilka dni będę obchodzić pierwszy rok na postcrossingu. Na początku nie byłam do tego przekonana, bo w sumie do pocztówek nigdy nie przywiązywałam większej uwagi, a teraz nie mogę sobie wyobrazić skończenia przygody z postcrossingiem. Każda element tego projektu nadal sprawia mi radość i ciągle mi mało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od początku jestem mocno zaangażowana, więc mam nadzieję, że za rok będę jeszcze bardziej chętna do wysyłania pocztówek w ramach postcrossingu :)

   Usuń
 10. A więc tak to działa! Kilkakrotnie słyszałam o tym serwisie, ale nigdy nie przyjrzałam mu się bliżej. Niesłusznie, jak widzę.
  Chętnie sprawiłabym komuś radość pocztówką. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy portal, jednak ja tam nie pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam profil na tym portalu i biorę czynny udział w jego funkcjonowaniu. Fantastyczna sprawa, nawet przez myśl mi nie przeszło, że dam się tak w coś wciągnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tym portalu, jednak to nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń