Marzenia Joy
Autor: Lisa See
Gatunek: Literatura piękna, wojenna
Rok wydania: 2012r.
Stron: 400

Dalsze losy bohaterów „Dziewcząt z Szanghaju”. W „Dziewczętach z Szanghaju” poznaliśmy dwie siostry, Pearl i May, uciekające do Ameryki przed koszmarem wojny z Japonią. Pearl była w ciąży, o czym nie wiedziała… Jest rok 1957. Jej córka, dziewiętnastoletnia Joy, zła na matkę i ciotkę, że nie wyjawiły jej prawdy, ucieka do Chin, by odnaleźć rzeczywistego ojca. Wchodzi w tamtejsze „wyższe sfery” nie wiedząc, jak niebezpieczny jest komunistyczny reżim… Dramatyczna opowieść o miłości, zdradzie i rodzinnych sekretach na doskonale opisanym tle epoki. 

|OPIS|"Marzenia Joy" to kontynuacja "Dziewcząt z Szanghaju". Pamiętam, że jak skończyłam pierwszą część czułam wielki niedosyt i chciałam więcej. Myślałam, że od razu wezmę się za kolejną, ale jakoś nie wyszło. Dopiero ostatnio udało mi się ją dorwać i pochłonęłam ją na jednym tchu.

Książka ponownie wprowadza nas w świat dwóch sióstr: Pearl i May oraz dziewiętnastoletniej Joy, która właśnie dowiaduje się zaskakującej prawdy o swojej matce. Zła na nią oraz na ciotkę postanawia uciec z domu i wyruszyć do Chin w poszukiwaniu prawdziwego ojca. Nie wie jeszcze, jak wiele trudów ją czeka w tych wciąż strasznych powojennych czasach. Jest młoda i nie zdaje sobie sprawy z tego, że ta zwykła podróż może zmienić się w piekło. Będzie musiała wtopić się w tło mało znanego jej kraju i ciężko pracować na wsi. Joy jeszcze nie raz pożałuje, że nie posłuchała swojej matki i ciotki...

Z drugiej strony śledzimy także losy Pearl, która postanowiła ruszyć za córką. Obawiała się o nią i nie mogła zostawić jej w niemalże teraz obcym kraju, które żyje na własnych zasadach. Chce zwrócić jej uwagę, aby nie postąpiła czegoś, co będzie później żałowała, a także po cichu pragnie spotkać prawdziwego ojca Joy - mężczyznę, którego pomimo wielu lat wciąż kocha.

Siostrzana miłość jest silna pomimo wielu trudów i komplikacji. Pearl i May są dla siebie najbliższe i może kłócą się, ranią, ale zawsze są blisko siebie, aby w razie czego pomóc. Książka opowiada także o zdradach, sekretach oraz życia w trudnych czasach. Jest to wspaniała opowieść, którą się czyta na jednym tchu. Przyjemny język ułatwia przebrnięcie przez szereg przykrych scen i sprawia, że czytelnik coraz bardziej wchodzi w świat Pearl, May i Joy.
Książka jest bardzo dobra, warto ją przeczytać i polecam ją każdemu z Was! 

|DZIEWCZĘTA Z SZANGHAJU || MARZENIA JOY|

LISA SEE - (ur. 18 lutego 1955 w Paryżu) - amerykańska pisarka chińskiego pochodzenia. W swoich powieściach ukazuje chińską kulturę, tradycje i zwyczaje widziane często oczami kobiet.
Pomimo że Lisa See urodziła się w Paryżu, wiele lat spędziła w Los Angeles, a w szczególności w dzielnicy chińskiej. W 1979 skończyła studia na Uniwersytecie Loyola Marymount. 

W latach 1983-1996 pracowała dla tygodnika literackiego Publishers Weekly jako lokalna korespondentka z zachodniego wybrzeża. Pisywała i nadal pisuje dla takich pism jak Vogue, Self i More.

Obecnie mieszka w Kalifornii, USA. Ma męża adwokata (Richard Kendall) i dwóch synów - Alexandra i Christophera. Jej mama, Carolyn See, jest również pisarką.

Laureatka wielu nagród organizacji amerykańsko-chińskich.

Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

7 komentarzy:

 1. jakoś nie interesuje mnie taka tematyka - daruje sobie :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam inną książkę tej autorki, a Twoja recenzja kusi by poznać i tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie chcę wziąć się w końcu za "Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz", który posiadam. Jednak, prędzej czy później, sięgnę także po kolejne powieści tej autorki, ponieważ zapowiadają się bardzo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi przykro, ale ksiazka nie jest w moim guście. Polece koleżance.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki Lisy See zawsze niesamowicie mi się podobają i wzbudzają we mnie sporo emocji. "Marzenia Joy" niedawno zakupiłam i wkrótce biorę się za lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obie książki już za mną. Bardzo dobre!

  OdpowiedzUsuń
 7. JEJ ale tutaj ładnie *.* Zapraszam do siebie ; *
  PS. Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń