BliźniaczkiDe Tweeling

Gatunek: Melodramat, Wojenny
Produkcja: Holandia, Luksemburg
Premiera: 12 grudnia 2002r.
Reżyseria: Ben Sombogaart
Scenariusz: Marieke van der Pol


Jakiś czas temu - może rok, może pół roku - oglądałam i czytałam mnóstwo rzeczy dotyczących drugiej wojny światowej. Z czasem jednak stało się to dla mnie męczące i zbyt przygnębiające. Tak też, o ile kiedyś oglądałam filmy wojenne non-stop, tak teraz "sięgam" po nie tylko od czasu do czasu. Na "Bliźniaczki" wpadłam zupełnie przypadkiem,a że fabuła zapowiadała się ciekawie, postanowiłam go obejrzeć.

Film opowiada historię bliźniaczek, które jeszcze jako dzieci zostają rozdzielone. Dotąd nierozłączne ze sobą dziewczynki, nie potrafią pogodzić się z tym, że mają żyć bez siebie. Chora na gruźlicę Lotta odjeżdża wraz z zamożnymi kuzynami do Holandii, a Anna zostaje zabrana na farmę wuja Heinricha w Niemczech. Dwa zupełnie różne od siebie miejsca i nadchodząca II Wojna Światowa będą miały ogromny wpływ na ich losy oraz charakter. Lotta żyje w spokoju i szczęściu, a jej siostra jest bita i zmuszana do ciężkiej pracy na farmie. Obie do siebie piszą i obie codziennie wyczekują listów od swojej bliźniaczki - co się nigdy nie stanie. Dopiero wiele lat później uda się im spotkać i dowiedzą się o nigdy nie wysłanych listach. Wydawałoby się, że już teraz wszystko potoczy się szczęśliwie,  jednak różnice pomiędzy nimi oraz wojna bardzo utrudnia ponowne nawiązanie więzi. 

"Bliźniaczki" to film opowiadający o siostrzanej miłości oraz życiu w czasie II Wojny Światowej. Pokazuje, jak duże znaczenie miało miejsce, w którym się żyło. Ludzie bogaci a biedni, mieszkający w mieści i na wsi - to wszystko miało duży wpływ na ich sposób postrzegania wojny. Lotta i Anna nie tylko musiały znosić trudy tych czasów, ale także zmierzyć się z bólem i tęsknotą za jedyną rodziną, która im pozostała - za sobą nawzajem. Gdy zostały rozdzielone były jeszcze dziećmi. Nie rozumiały, co się dzieje i dlaczego nie dość, że straciły rodziców, to muszą rozstać się także ze swoją siostrą bliźniaczką.

Film jest piękny i często wzruszający. Porusza trudny temat, ale uważam, że warto go obejrzeć. Aktorzy świetnie sobie poradzili z zagraniem swoich ról, a reżyser zdecydowanie dał sobie radę z ukazaniem całej historii bliźniaczek.Polecam go wszystkim, bo naprawdę warto i wierzę, że niejednemu się on spodoba!Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

6 komentarzy:

 1. Po twojej recenzji myślę, że na prawdę warto zobaczyć ten film :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie stronię od książek oraz filmów o tematyce wojennej, więc już zapisuję sobie tytuł i na pewno obejrzę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie również interesuje ta tematyka, więc z chęcią obejrzę film. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, właśnie powstał nowy projekt Wschodzące Gwiazdy, który ma na celu stworzenie "bazy" blogerów w blogosferze, poprzez prezentację blogów w wywiadach.
  Jeśli jesteś zainteresowany/a współpracą bądź udziałem w projekcie to zapraszamy na wschodzace.blogspot.com - tam znajdziesz wszystkie informacje.

  Pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm raczej obejrzę, film wydaje się dość interesujący, a ja lubię tego typu klimaty. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń