Perska narzeczona

 LAURA FITZGERALD

Irańskiej dziewczynie nie wolno marzyć - to zbyt niebezpieczne. Jednak Tami postanawia zawalczyć o swój los; ma trzy miesiące, aby znaleźć męża. Kogo spotka na swojej drodze i jak wykorzysta daną szansę?

27-letnia Tamila Soroush w rodzinnym Iranie, z niemal nierzeczywistą wolnością, jaką cieszy się w Tucson dzięki trzymiesięcznej wizie pobytowej. Przysłana tu przez rodziców w nadziei, że „obudzi swoje szczęście” i zostanie w Ameryce jak jej starsza siostra, Tami ma trzy miesiące, by znaleźć męża i uniknąć powrotu do Iranu. Jeden z irańskich kandydatów, których podsuwają bohaterce siostra i zięć, cierpi na nerwicę natręctw, drugi okazuje się gejem z obsesją kontrolowania wszystkiego. Jednak choć swatanie idzie kiepsko, Tami nawiązuje prawdziwe przyjaźnie z uczniami uczęszczającymi na ten sam kurs angielskiego – między innymi z Nadią, imigrantką z Rosji, molestowaną przez męża bigota, a także oburzająco wyzywającą Evą, która wprowadza Tami w tajniki tańca country and western. Bohaterka porusza także serce Ike’a, kelnera z kawiarni Starbucks, który zachęca ją do zajęcia się fotografią i wysyła jej kwiaty, mimo sprzeciwu siostry.

Zabawna, romantyczna i skłaniająca do przemyśleń debiutancka powieść bardzo obiecującej autorki.

|okładka|opis|


PERSKA NARZECZONA|PERSKA ŻONA


"Siedzę w samolocie, zostawiając za sobą ojczyznę. Gdy pilot oznajmia, że opuściliśmy przestrzeń powietrzną Iranu, rozlega się zgodny wiwat. Kobiety rozpinają pasy i wstają.[...] Nabieram więc powietrza i próbuję rozwiązać supełek pod brodą, by zaraz zdjąć hidżab.[...] Nazywam się Tamila Soroush.

I chcę mieć wszystko."*


Tamila Soroush, to 27-letnia dziewczyna, mieszkająca z rodzicami w Iranie. W kraju, który rządzi się swoimi prawami; w kraju, w którym kobiety nie mają nic do powiedzenia, muszą nosić długie, zasłaniające je od stóp do głowy, hidżaby, czadory oraz nikaby. Tami, główna bohaterka opowiada nam, jak trudne jest życie w Iranie. Żyła w ciągłym strachu, a gdy musiała wyjść na zewnątrz obawiała się bassidji. Opisywała także, jak wraz ze swoimi najlepszymi przyjaciółkami robiła zakazane rzeczy; rzeczy, które sprawiały, że życie stawało się piękniejsze i bliższe wolności.

Pewnego dnia Tamila została wysłana przez rodziców do Ameryki, Tucson - jej siostry, Miriam i jej męża, Ardaszira. Pragną, aby ich córki zaznały szczęścia i wolności, której nie mogą dostać w Iranie. Odtąd, od kiedy dziewczyna przybywa do tak obcego miejsca, ma tylko trzy miesiące, aby się ożenić. Musi, to zrobić, bo inaczej będzie musiała wrócić znowu do swojej ojczyzny. A to oznaczałoby ponowne ukrywanie się w cieniu hidżabów i czadorów. Kogo Tami spotka w Ameryce? Czy znajdzie męża, który da jej wolność? Jak się zakończy podróż w nieznane? Przeczytajcie "Perską żonę"!

Zaczarowała mnie ta książka. Czytałam ją i czytałam - nie mogłam oderwać się od niej, bo tak interesowała mnie historia Tamili Soroush. Wyobrażałam sobie świat, w którym przez tyle lat musiała żyć i nie mogłam uwierzyć, jak "inne" ono jest. Jest, to jednocześnie niesamowicie interesujący "świat", który chciałabym kiedyś odwiedzić,oraz miejsce, które ogranicza możliwości wielu kobiet. Nie potrafię tego wyrazić, ale myśląc o dzisiejszych czasach widzimy rozwiniętą technologię, wolność słowa, możemy być sobą, a ubiorem pokazywać swoją osobowość i styl. Tam nie ma wolności, a szczególnie brakuje jej kobietom. Taka dyskryminacja jest straszna, bo ile się teraz mówi o równości między ludźmi, o tym, że każdy może coś zrobić; sprawić, że świat stanie się piękniejszy. W Iranie tego brakuje, co opisuje Laura Fitzgerald, gdzie swoim przyjemnym, prostym stylem, ukazuje nam świat i różnicę kultur.


"Będę żyła w kokonie, Tami. A ty się z niego wyłonisz niczym piękny motyl." **


*fragm. "Perska narzeczona" str. 16-17
**fragm. "Perska narzeczona" str. 112

A już w październiku 2012r. premiera "Perskiej żony", która opowiada dalsze losy Tamili Soroush!
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

27 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki, które ukazują nam inne kultury. Szczególnie krajów muzułmańskich, bo tam świat jest tak inny od tego, do którego przywykłam, że wydaje się nierzeczywisty.
  Książkę jeżeli spotkam w bibliotece, to z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubie książki o takiej tematyce. Z ogromną przyjemnością przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie, jak dwie poprzednie osoby, z chęcią przeczytałbym tę książkę. Fajna recenzja.

   Usuń
 3. Czytam Twojego bloga i dziękuję Ci za wpis
  oraz zapraszam także do moich recenzji książek na stronę
  http://dodeski.pl

  Gorąco polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie się zapowiada. Dobra recenzja! zachęciłas mnie ;)
  Pozdrawiam, dodaję do obserwowanych i zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. niezbyt interesuje mnie orientalny świat, rządzące nim zasady itp itd... więc raczej póki co odpuszczę

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba była do kupienia w biedronce, prawda? :) Szkoda że się nie skusiłam ;x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A prawda, kupiłam ją w biedronce. Żałuj teraz, żałuj ;d

   Usuń
 7. Uwielbiam Wschód i wszystko co z nim związane, więc powinnam przeczytać i chcę ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam nigdy wcześniej o tej książce,ale skoro ciebie ona zaczarowała, to może i ja się na nią skuszę. Mam nadzieję, że również bardzo mi się spodoba.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa pozycja do przecytania, lubię książki, które pokazują zupełnie inną kulturę, chociaż miałyby się nam wydawać nieprawdopodobne. Na listę książek do przeczytania należy wciągnąć zarówno tę pozycję, jak i zapisać w kalendarzu rozejrzenie się za drugą częścią w październiku:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa. Kusiła mnie na półce w księgarni, więc obowiązkowo po nią pójdę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. uwielbiam takie książki więc z przyjemnością po nią sięgnę ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio dość często natykam się na tę książkę. Z tego względu, iż lubię taką tematykę to chętnie sięgnę po "Perską narzeczoną".

  OdpowiedzUsuń
 13. Hej, ja mam pytanie małe. Czy byłabyś zainteresowana umieszczeniem w Katalogu Czytelniczym? Wystarczy tylko, że dodasz Katalog do linków i napiszesz w komentarzu bądź w mailu, żebym wpisała na listę Twojego bloga. :) Oczywiście, do niczego nie zmuszam.
  Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zgłoś się do konkursu i zrób wszystko poza tym facebook'iem a zaliczę Twoje zgłoszenie ;) Dziękuję za umieszczenie bannerka ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. kocham każde Twoje słowo na temat książek.
  uściski!
  elwontor.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za tego typu książkami, więc pewnie odpuszczę sobie te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Niestety, ale jestem zmuszona zmienić zasady odbywającego się u mnie konkursu. Zapraszam na bloga, aby zapoznać się z nowymi zasadami i mam nadzieję, że zaktualizujesz swoje zgłoszenie.
  Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za kłopot!

  OdpowiedzUsuń
 18. Na chwilę obecną muszę zrezygnować, jakoś nie przyciąga mnie ta książka, może to kwestia czasu :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam tego typu książki. Po pierwsze historie tam opisane są fascynujące i pochłaniają mnie całkowicie, po drugie okładki są magiczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Skoro Ciebie zaczarowała ta książka, to i ja muszę po nią sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Lubię takie książki, na pewno się za nią rozejrzę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 22. Zainteresowała mnie ta książka, bardzo lubię tego typu powieści, dlatego niewątpliwie w najbliższym czasie rozejrzę się za "Perską narzeczoną".

  OdpowiedzUsuń
 23. Zaciekawiła mnie ta książka. I teraz jestem ciekawa, czy Tamila znajdzie męża i kto nim będzie;) Chętnie przeczytam;)

  OdpowiedzUsuń
 24. lubię tamtą kulturę a i literatura może ciekawa,

  OdpowiedzUsuń